دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1679
تعداد نوشته ها : 8
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

تجلیل از  مراسم دهه فجر ، جزئی از مبارزه یزرگ ماست . مقام معظم رهبری

ایام مبارک فجر یاد آور خاطره عظیم یک انقلاب بزرگ اسلامی و مردمی است .انقلابی که منشاء یک تحول عظیم فرهنگی در جامعه و تغییر بنیادی در مناسبات اجتماعی و نظام ارزشی کشور گردید  . اگر چه پیروزی انقلاب مشخصا با سقوط رژیم شاهی و از هم پاشیدن سلطه 2500 ساله شاهان  بی کفایت و ستمگر محرز شد ، ولی انقلاب از همان لحظه ای که شکل گرفت و مراحل جنینی خود را پشت سر گذاشت « هویت فرهنگی  » داشت و به طو راجتناب پذیری در مجموعه روابط مردم با یکدیگر و شیوه برخوردهای اجتماعی آنان تاءثیر گذاشت . ایجاد محبت و صمیمیت ، از خود گذشتگی و ایثار،  مقدم دانستن منافع شخصی ، تحمل رنجها به خاطر کسب آزادی و استقلال تلاش برای فراگیری هر چه بیشتر مفاهیم فرهنگی انقلاب ، سبقت گرفتن در راه تامین نیازهای نهضت و از همه بالاتر ایثار جان در راه بارور ساختن و به ثمر رسانیدن انقلاب همه و همه جزو مفاهیم فرهنگی  ظریفی هستند که جامعه را از یک حالت « جامعه تحت ستم شاهان » خارج ساختند . این پدیده ارزشمند ترین بار فرهنگی انقلاب اسلامی ایران به شمار می رود .

 دقیقا به همین دلیل بود که هر صحنه انقلاب ، یک کلاس و هر پدیده ی آن یک درس برای مردم بود و باعث شد که هر لحظه بر مشتاقان و پیروان انقلاب افزوده شود . امروز ما این مفاهیم را به عنوان « فرهنگ انقلاب » می شناسیم و حقا عقیده داریم که هر کجا و هر زمان که این فرهنگ در جامعه و نزد آحاد مردم وجود داشته باشند و آنها خود را ملزم به رعایت آن و تطبیق خود با چهار چوب و معیارهای فرهنگی انقلاب بدانند ، انقلاب در مسیر رشد و شکوفایی قرار دارد .

پیروان صادق فرهنگ انقلاب ، سعی دارند چنین فرهنگی را دقیقا در مناسبات اجتماعی ، عملکردهای شخصی ، رفتار و حتی «الگوی مصرف » خود اعمال کنند .

انقلاب اسلامی ایران بیش از هر چیز یک انقلاب عظیم فرهنگی در جامعه بود و بار فرهنگی انقلاب از عوامل موثر در صدور آن به کشورهای اسلامی و به قلوب مسلمین جهان محسوب می شود . انقلاب ، فرهنگ ساده زیستن و انسان زیستن ، فرهنگ آزاد اندیشی و سر به زیر یوغ اسارت و بندگی بیگانگان در نیاوردن ، فرهنگ ایثار و شهامت و از خود گذشتگی و فرهنگ الهام از دین و وارد ساختن عملی آن در تمامی شئون زندگی فردی و اجتماعی را به مردم آموخت و راه دستیابی به آزادی و استقلال را در پرتو حاکمیت اسلام نشان داد .

فرهنگ هر جامعه ای مهمترین شاخص برای معرفی سیمای آن به جامعه است . به همین دلیل دشمنان اسلام و انقلاب ، همواره در تدارک « تهاجم فرهنگی » علیه انقلاب و ارزشهای اسلامی آن هستند و امید وارند از طریق مطرح ساختن « وارده های فرهنگی » که هیچ سنخیتی با فرهنگ جامعه ندارند ، بتوانندراه نفوذی در صحنه فرهنگ کشور پیدا کنند و به کمک « نفوذیها » به فرهنگ انقلاب لطمه وارد سازند . اما آنها تا زمانی که فرهنگ اسلامی مردم ترسیم کننده ی خط مشی زندگی انهاست و میان مردم با تعلقات اسلامی آنان ارتباط مستحکم وجود دارد ، هیچیک ار آنان تلاشهای مسموم فرهنگی نخواهد توانست خدشه ای در فرهنگ و نظام ارزشی مردم به وجود آورد .


دسته ها :
پنج شنبه بیست و ششم 10 1387
X